Skip to content


Tradycje Polaków jak się żenić

Tradycje Polaków jak się żenić
Autorem artykułu jest  Euzebiusz Onufry

W czasach szalejącego postmodernizmu, gdzie wszystko co w jakikolwiek sposób oryginalne bądź niecodzienne, w momencie uznawane jest za lepsze i wartościowsze od utartych, tradycyjnych schematów, nie dziwi fakt że również organizacja ślubów i wesel, często przełamuje utarte zwyczaje. Trudno wyobrazić sobie miejsce, czas lub sytuacje, w której nie padło jeszcze „sakramentalne tak” między dwójką zakochanych. W tej kwestii wyobraźnia nowożeńców nie zna granic. Odbywały się już śluby na lodowcu, pustyni czy w innym dość osobliwym miejscu. Pewna para złożyła sobie przysięgę małżeńską podczas skoku spadochronowego a jeszcze inna potrzebowała do tego tłumu nudystów na rajskiej plaży. Niektórzy, dla podkreślenia specyficznie rozumianej niepowtarzalności tej chwili, rezygnują nawet z indywidualnego charakteru przeżycia jakim jest własny ślub i decydują się na śluby zbiorowe. Podczas takiej ceremonii setki nowożeńców w tym samym momencie przysięgają sobie dozgonną miłość.

Wobec powyższego, warto zauważyć fakt, iż mimo tych coraz bardziej abstrakcyjnych pomysłów na ślub wesele czy zaręczyny, wciąż zachowane zostają jednak w przeważającej większości wypadków tradycyjne obyczaje i przesądy. Jednym z najbardziej znanych obyczajów jest ten, związany z wyborem terminu ślubu. Zakochani powinni według niego wziąć ślub w miesiącu, w którego nazwie pojawia się litera ” r „. Jeśli jednak para koniecznie musi wybrać inny termin niż czerwiec czy wrzesień ˝ może ratować się szukając „r” w łacińskim tłumaczeniu miesięcy. Zdecydowanie najgorszym miesiącem do zawierania małżeństwa jest zatem maj.

[adsenseyu2]

Nie brakuje również przesądów związanych z wypowiadaniem przysięgi małżeńskiej. Wszelkie pomyłki jak najsłynniejsza: „i nie dopuszczę cię aż do śmierci”  są dobrą wróżbą. Należy jednak uważać aby przy nakładaniu obrączki nie wypowiedzieć słowa „amen” po „…przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. Należy też pamiętać, że jeśli panna młoda upuści obrączkę na podłogę, podnieść ją powinien ktoś inny (np. ministrant, świadek), nie ona sama. Sama obrączka również jest istotna. Z oczywistych względów warto ją przymierzyć przed ceremonią ale na pewno nie wolno tego robić zbyt często. Innym, powszechnie znanym w naszej kulturze zwyczajem a zarazem przesądem jest rzucanie bukietem przez pannę młodą. Już po złożeniu przysięgi, mężatka rzuca bukiet za siebie. Ta z dziewczyn która złapie bukiet wedle przepowiedni niebawem wyjdzie za mąż. Czasami również pan młody rzuca  muszkę, bądź krawat w tłum kawalerów. Rzecz jasna efekt jest ten sam.
Istnieje również specjalny zestaw przesądów związanych z pogodą w dniu ślubu. Jeśli pogoda jest zła, nie należy się tym martwić.. Deszcz uważa się za przepowiednię urodzaju i bogactwa. Najlepiej, jeśli przydarzy się burza, a jeśli po niej na niebie zobaczymy tęcze to już doskonale. Oczywiście bardzo ważne jest  również aby suknie ślubne były koloru białego. Przesądów i zwyczajów związanych z zawieraniem małżeństwa jest naturalnie znacznie więcej.  Właściwie każdy region ma swoje specyficzne wierzenia i zwyczaje, mające korzenie nawet w religii pogańskiej. Najbardziej wszystkie te tradycje kultywowane są na wsiach. W mieście ceremonie bardzo często są upraszczane dla wygody i oszczędności lub odbywają się w sposób awangardowy i ekstrawagancki. Należy się zastanowić ile w naszych czasach jest jeszcze miejsca na tradycję i czy przypadkiem nie obudzimy się kiedyś ograbieni z tożsamości, w pełni wpisując się w ogólnoświatowy kanon człowieka ustawionego na półce.


Artykuł pochodzi z serwisu Artelis.pl

————————————————————–

Jeśli zainteresował Cię temat artykułu znajdziesz więcej informacji w ebookach:

Udane wesele
Przyjęcia okolicznościowe w praktyce

—————————————————————

Posted in Artykuły, ślub, wesele.

Tagged with , , .


0 Responses

Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.Social Widgets powered by AB-WebLog.com.