Skip to content


Topaz

Czym jest Topaz?

Egipcjanie wierzyli, że topaz uzyskał złoty blask dzięki dotykowi potężnego boga Słońca Ra. To czyniło z tego klejnotu bardzo potężny amulet, który chronił wierzących przed wszelką krzywdą. Rzymianie łączyli topaz z Jowiszem, który również według ich wierzeń był bogiem Słońca.

Pochodzenie słowa „topaz”

Źródłosłów nazwy tego minerału wiąże się prawdopodobnie z nazwą wyspy Topasos na Morzu Czerwonym (obecnie Zeberget), gdzie znajdowano dawniej żółtawo-zielone oliwiny, uznawane wtedy za topazy. Według innej teorii słowo topaz wywodzi się ze słowa tapas oznaczającego ogień.

Wierzenia

Wierzono, iż topaz w cudowny sposób wpływa na koncentrację myśli, słowom daje siłę wyrazu i przekonania, dlatego zalecano, aby pierścień z topazem był noszony przez trybunów, adwokatów i ludzi pióra. Wibracjom topazu przypisuje się dobre samopoczucie, spokój wewnętrzny i ożywczą witalną siłę.


Topaz uznawany był za lekarstwo na nerwobóle, miał podobno wpływać korzystnie na narządy słuchu, zapobiegając głuchocie.

To kamień dla ludzi urodzonych pod znakiem Bliźniąt oraz Panny. Siła tajemna topazu ujawniała się szczególnie przed burzą, gdyż silnie naładowane otoczenie powodowało spontaniczne naelektryzowanie się kamienia.

Zobacz pierścionek zaręczynowe z topazem >>

Słynne topazy

* Prawdopodobnie najsłynniejszym topazem jest Korona Portugalska, Braganza. Jest to bezbarwny topaz, który początkowo uważany był za diament.
* Słynącym ze swej wielkości jest Amerykański Złoty Topaz ważący… 22 892.50 kt! Jest to kamień absolutnie nieskazitelny, krystalicznie przezroczysty. Zobacz powiększenie >>

Występowanie topazów

Znaczące złoża topazów znajdują się w Brazylii, Rosji, Birmie, Sri Lance i Australii.

Szczegółowe informacje o topazach

Topaz Al2(F2SiO4) lub Al2[(OH)2SiO4] należy do grupy krzemianów wyspowych, w których fluor (F) może być zastąpiony przez grupę OH. Często spotyka się bardzo duże kryształy tego kamienia, których waga dochodzi nawet do 100kg.

Cechy:

* twardość 8 w skali Mohsa
* doskonała łupliwość, kruchy
* przezroczysty i przeświecający
* przyjmuje barwę od bezbarwnej po żółtą, niebieską, różową, lekko zieloną.

Topazy są czasami barwy złotego bursztynu, doskonałego koniaku czy wręcz dojrzałej brzoskwini. Kamień ten przyjmuje wszystkie odcienie pomiędzy lekko żółtym a ciepłym brązem czy nawet pomarańczą. Niektóre bardzo rzadkie topazy są barwy od bladego różu do wiśniowej czerwieni.

Biżuteria z topazem


Opracowanie WĘC Twój Jubiler na podstawie książki „Gemmologia czyli nauka o kamieniach szlachetnych i ozdobnych” Wiesława Heflika i Lucyny Natkaniec – Nowak.
Artykuł umieszczono za zgodą serwisu www.wec.com.pl

Posted in drogie kamienie, Jubiler.

Tagged with , , .


0 Responses

Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.

« »


Social Widgets powered by AB-WebLog.com.