Skip to content


Ślub kościelny…

Ślub kościelny – tradycja czy coś więcej?

Większość osób zgodzi się, że ślubom kościelnym towarzyszy wyjątkowa atmosfera, którą trudno odtworzyć w urzędzie stanu cywilnego. Niejedna Młoda Para marzy, aby sakramentalne „tak” wypowiedzieć w wyjątkowym miejscu – zabytkowej bazylice, lub małym drewnianym kościółku w górach. Liczymy na dobre słowo kapłana, uroczystą atmosferę i wzniośle zagrany na organach marsz Mandelsona.

Czy jednak ślub kościelny to tylko piękna tradycja, która ma uświetnić ten wyjątkowy dzień? Kościół katolicki wymaga od narzeczonych odpowiedniego przygotowania do sakramentu małżeństwa. Czyni tak dlatego, ponieważ chce przekazać przyszłym małżonkom, że ślub to nie tylko ceremonia, ale właśnie sakrament – widzialny znak niewidzialnej łaski, która udzielana jest w chwili wypowiadania przysięgi. W wierze katolickiej ślub można zawrzeć tylko raz (chyba, że jedno z małżonków umrze, wówczas wdowa/wdowiec może ponownie zawrzeć związek małżeński).


Związek ten jest święty i nierozerwalny, a jego zawarciu towarzyszy przysięga miłości, wierności i uczciwości aż do śmierci. Z zachwytem obserwujemy staruszków, którzy po pięćdziesięciu latach małżeństwa wciąż trzymają się za ręce, odnosząc się do siebie z szacunkiem i miłością. Jednak takie przypadki zdarzają się niestety zbyt rzadko. Zamiast tego coraz częściej możemy obserwować małżonków rozstających się na sali sądowej. Kościół katolicki zachęca, by związek budować na fundamencie wiary. Narzeczonym stawiane są pewne wymagania, jednak wierni wierzą, że zaprocentuje to w przyszłości na korzyść małżeństwa. Dlatego warto rozważyć, czy nie wziąć na serio przygotowań do ślubu kościelnego. Organizacja wszystkich elementów związanych z dniem ślubu (wesele, samochód do ślubu, zapraszanie gości, wybór kapeli etc.) pochłania mnóstwo czasu i energii, i to właśnie te rzeczy zaprzątają głowy narzeczonych na kilka miesięcy przed ceremonią. Można jednak postarać się znaleźć trochę czasu na chwilę refleksji i duchowego przygotowania do tak przełomowej chwili w życiu.

Kiedy pójdziemy do proboszcza kościoła, aby załatwić wszelkie formalności związane ze ślubem, będziemy musieli odpowiedzieć na krótki kwestionariusz, a także przynieść świadectwo chrztu, bierzmowania i katechizacji. Warto potraktować zadawane pytania poważnie, pomogą nam one uświadomić sobie wagę sakramentu, który zawrzeć można tylko raz w życiu. Narzeczeni muszą odbyć także kurs przedmałżeński. Oczywiście można ten obowiązek „odbębnić”, zapisując się na przykład na kurs weekendowy. Dobrze jest jednak poszukać takiego kursu, w czasie którego naprawdę będziemy mogli skorzystać. Spotkania powinny pomóc nam przygotować się do nowych ról, jakie będziemy pełnić, uzmysłowią ważne kwestie, które powinniśmy poruszyć jeszcze przed ślubem. Przygotowaniem do sakramentu małżeństwa jest także sakrament pojednania czyli spowiedź święta. Ten akt pozwala nam odciąć się od naszego dawnego życia, aby z pomocą Ducha Świętego i z czystym sercem, zacząć wszystko od nowa. W końcu niedługo wkroczymy na całkiem nową drogę życia.

Zawarty z wiarą ślub kościelny jest gwarancją nie tylko podniosłej atmosfery i tego, że fotografia ślubna będzie wykonana w ładnej scenerii. Małżeństwo oparte na solidnym fundamencie ma szansę na to, że każdy dzień będzie pełen miłości tak samo, jak dzień ślubu.

o Autorze

Łucja

Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl – darmowe artykuły na WWW

Posted in Artykuły, wesele.

Tagged with , .


0 Responses

Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.Social Widgets powered by AB-WebLog.com.