Skip to content


O postawie i uczuciach

Postawy, oczekiwania i miłość…

Autorem artykułu jest Tomasz Sobolewski
Często nasze błędne przekonania wobec związku, siebie samych i naszego partnera przynoszą ból i rozczarowanie.Okazuje się nawet, że kolejny, ważny związek znów nie wyszedł….

Kierujemy się błędnymi, fałszywymi przekonaniami, że odgrywanie pewnej roli, zakładanie maski ułatwi nam bycie w związku z najbliższą osobą….
Wchodzimy w pewne role i przybieramy postawy, które nie mają nic wspólnego z naszym prawdziwym „ja”. To też lęk przed tym aby nie odsłaniać swojego prawdziwego oblicza, bo można wtedy być odrzuconym i niezaakceptowanym.

W literaturze można znaleźć bardzo wiele odniesień do typów i postaw kobiety i mężczyzny.
Zaznaczając tylko nieliczne postawy kobiet to możemy wymienić że kobieta to: księżniczka, przyjaciel, kochanka, dyplomata, matka, dziecko, niewolnica, rywal, gracz
Postawy mężczyzn to: Piotruś Pan, słodki drań, pies ogrodnika, metroseksualny, samiec alfa, erotoman – gawędziarz, macho….


Postawy kobiet i mężczyzn:
Wymienię tutaj dwie najbardziej skrajne postawy:
Księżniczka – w związku nastawiana jest tylko na branie i nie interesują ją potrzeby partnera. Oczekuje adoracji i uwagi partnera. Mężczyzna jest tylko tłem dla kobiety księżniczki. Są często roszczeniowe i wymagające wobec świata i innych. Księżniczka może sprowadzić mężczyznę do roli bluszcza co jest typowe przy osobowości narcystycznej, skupionej na sobie osobowości.
Macho – przesadnie demonstruję swoją męskość na zewnątrz, jest z niej dumny. Kobiety typ macho traktuje instrumentalnie, przypisując im często rolę „kury domowej”, nie rzadko stosując przemoc, akcentując swoją przewagę i nie licząc się z jej potrzebami…..

Takie postawy nie pozwalają na rozwój partnerstwa i miłości. Nasze postawy biorą się z przeszłości, określonych wzorów, oczekiwań społecznych, wzorców również kulturowych, silnych stereotypów, błędów wychowawczych i naszych doświadczeń.

A gdzie miłość?
Na temat miłości wiemy niewiele, a wiedzę na ten temat czerpiemy z bajek, książek, filmów. Uczymy się, że na miłość trzeba sobie zasłużyć. Bardzo wiele dla niej poświęcić i ciągle o nią zabiegać. A to nieprawda. Miłość rozpoznać można tylko sercem. Miłość jest „paliwem” dla związku. Aby miłość zaistniała to wystarczy być a nie robić. To też oznacza akceptację swojej niedoskonałości. Pozwolenie sobie na strach, słabość, obawy. Spotkanie z drugą osobą może być wtedy autentyczne kiedy prezentujemy siebie w sposób prawdziwy. Kiedy w chwilach kryzysu potrafimy nie uciekać od zranienia czy bólu. I jesteśmy gotowi poznać prawdę. I być w sposób szczery nie rezygnując również z siebie.

Czasami bycie razem może boleć, ale niech ten ból prowadzi do większej bliskości, zmiany i rozwoju wspólnego bycia razem……..
Bo związek to też proces, gdzie dwoje osób nieustanie się poznaje nie tylko poprzez radość wspólnego bycia razem…..

http://tomaszsobolewski.pl/

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Posted in Artykuły.

Tagged with , , , .


0 Responses

Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.Social Widgets powered by AB-WebLog.com.