Skip to content


Koral

O koralu

Korale nadają biżuterii szczególnego czaru – są odzwierciedleniem ludzkiej tęsknoty za latem, słońcem i odległymi ciepłymi morzami.

To oszlifowany fragment koralowca, tzw. „drzewa oceanów”. Wykonuje się z nich formy o różnorodnych kształtach, np. kule, owale, formy nieregularne, w zależności od potrzeb.

Pochodzenie słowa „koral”

Lingwiści nadal nie są zgodni co do etymologii słowa „koral”. Według niektórych wywodzi się ono z hebrajskiego gord bądź arabskiego garal, które oznaczają amulet. Inni uważają, że słowo to pochodzi od hebrajskiego goral.

Wierzenia

Korale w wielu kulturach uważane były za talizmany chroniące przed truciznami i złymi duchami. Małym dzieciom zakładano naszyjniki z korali,

dla młodych dziewcząt koral często był pierwszym elementem biżuterii.

Zobacz pierścionek z koralem >>

Słynne korale

 

[adsenseyu2]

W przeszłości korale cieszyły się zmiennym zainteresowaniem – były okresy świetności, były i upadki, zapomnienia.

W ostatnich czasach szczytem elegancji stały się czarne i złote korale oraz wyjątkowo rzadkie – niebieskie. Szczególnie cenne są białe korale z lekkim odcieniem czerwieni „rumieńcem”, często nazywane „Angelskin coral” czyli anielska skóra.


Zobacz biżuterię z „Angelskin coral” >>

Inne sławne gatunki korali to czerwony japoński „Moro Coral”, bladoróżowy „Boke” oraz czerwony „Sardena”.

Zobacz pierścionek z koralem „Moro”>>

Zobacz koral „Boke”>>

Występowanie korali

Koralowce występują w strefach silnych prądów ciepłych mórz. Najliczniej spotykane są wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego i w Zatoce Biskajskiej, u wybrzeży Wysp Kanaryjskich, Archipelagu Malajskiego, Japonii, a także w Morzu Czerwonym i wzdłuż północno-zachodnich wybrzeży Australii.

Szczegółowe informacje o koralach

Korale nie zawsze są czerwone. Natura stworzyła korale w odcieniach od czerwieni do bieli i od niebieskiego do brązowego i czarnego.

Koralowce żyją od milionów lat w płytkich, ciepłych wodach morskich stref tropikalnych. Wyłowione oczyszcza się z tkanek miękkich, po czym poleruje, gdyż z natury są matowe z białymi lub jasnoróżowymi plamkami.

Korale są wrażliwe na wysoką temperaturę, gorącą wodę, kwasy i środki chemiczne. Biżuteria koralowa z czasem zatraca piękne, żywe barwy i charakterystyczny połysk, które przywrócić można przez zanurzenie w wodzie utlenionej i potarcie powierzchni kamienia czerwienią polerską.

Zobacz biżuterię z koralami

Opracowanie WĘC Twój Jubiler na podstawie książki „Gemmologia czyli nauka o kamieniach szlachetnych i ozdobnych” Wiesława Heflika i Lucyny Natkaniec – Nowak.
Artykuł umieszczono za zgodą serwisu www.wec.com.pl

Posted in drogie kamienie, Jubiler.

Tagged with , .


0 Responses

Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.

« »


Social Widgets powered by AB-WebLog.com.