Skip to content


Historia złota

Historia złota
autor opracowania: www.wec.com.pl

Chcemy Wam przybliżyć historię kruszcu, który w życiu człowieka odegrał tak znaczącą rolę! Cofniemy się w czasie w podróż, w której towarzyszyć nam będzie ZŁOTO.

Jak wykazują naukowcy, już 6 tys. Lat p.n.e. zdobyto umiejętność wypłukiwania złota z piasku. Ozdoby ze złota wykonywali już Egipcjanie i Babilończycy. Niektóre wyroby sztuki złotniczej powstałe 5 tys. lat temu budzą podziw opanowaniem arkanów sztuki artystycznego kucia metalu.

Złoto występuje w przyrodzie rzadko – o wiele rzadziej niż inne metale, otacza nas, ale w ilościach śladowych. Np. woda morska zawiera 0,01 mg złota na 1 metr sześcienny. Śladowe ilości złota znajdują się również w płatkach owsianych, orzechach laskowych, oraz organizmach żywych.

Złoto w czystej, rodzimej postaci występuje jako blaszki, grudki, lub łuski. Zdarzają się również bryłki złota, tzw. Samorodki. Złoto było wydobywane w różnych częściach naszego globu. W starożytności wydobywano je

w Nybii, Indiach i legendarnym Ofirze. W Europie Rzymianie uzyskiwali złoto w Hiszpanii i Portugalii. W średniowieczu największe ilości złota dostarczały kraje czeskie, w Ameryce natomiast Peru. W Polsce wydobywano niewielkie ilości złota na Śląsku, w okolicy Legnicy i Złotogóry, jak również w Złotym Stoku k. Płocka. Tam np. wydobywano je jako produkt uboczny przy eksploatacji rud arsenowych. Ruda ta zawiera ok. 5% arsenu, a złota w ilości ok. 2 g na 1 tonę. Bezpośrednim surowcem wyjściowym dla otrzymania złota były tam czerwone wypałki poarsenowe, wzbogacone już znacznie w złoto, bo zawierające ok. 50g złota w 1 tonie. Wypałki te po zmieszaniu z wodą poddawano chlorowaniu otrzymując wydajność złota w ilości 75%. Odkryto także małe złoża w Tatrach, na Krywaniu.

Wydobycie złota jest dopiero pierwszym etapem na długiej drodze, zanim trafi ono do naszych rąk.

Eksploatacja większości rud złota odbywa się metodą górniczą. Skałę rozsadza się materiałami wybuchowymi, rozdrabnia w łamaczach i mieli w młynach kulowych. Zmieloną rudę przepuszcza się przez tzw. „klasyfikatory”, a następnie poddaje działaniu cyjanku potasu. Z tego roztworu złoto wytrąca się cynkiem, aluminium, lub poddaje się elektrolizie. Otrzymane tą metodą złoto na terenie kopalni zostaje przetopione i odlane w sztaby, i w tej postaci przekazane do zakładów rafineryjnych. Tam po oczyszczeniu odlewa się w znormalizowane sztaby, na których wybijana jest próba.

Około 75% światowej produkcji złota jest składowane jako zabezpieczenie kruszcowe banknotów emisyjnych wszystkich państw świata. Pozostałą część zużywa się w złotnictwie, dentystyce i przemyśle.

Złoto jako pierwiastek zasługuje na podziw i uwagę, jest bowiem metalem szlachetnym, czyli nie doznaje uszczerbku pod wpływem warunków atmosferycznych, nie rdzewieje, nie pokrywa się nalotem. Jest ono dość ciężkie. Sześcian o boku 10 cm. (1 litr) waży prawie 20 kg. Złoto ma piękną jasnosłoneczną barwę nie zmieniającą się pod wpływem ogrzewania, nie traci też metalicznego połysku. Topi się w temperaturze 1063 stopni Celsjusza, a jedynym kwasem który go rozpuszcza jest tzw. Woda królewska (mieszanina kwasu solnego i azotowego). Jest ciągliwe, z 1 kg złota można uzyskać bardzo wytrzymały drut o długości 2 000 m. Złoto w stopach z miedzią i ze srebrem (czyste złoto jest zbyt miękkie) jest używane do wyrobu przedmiotów zdobniczych. W Polsce w jubilerstwie najczęściej stosowana jest złoto o próbie 0,585 (popularnie 14-karat).

Opracowanie luty 1999: WĘC-Twój Jubiler na podstawie ” Złotnictwo i Probiernictwo” Franciszka Zastawniaka.

Artykuł umieszczono za zgodą serwisu www.wec.com.pl

Brak podobnych wpisów.

Posted in Jubiler.

Tagged with , .


0 Responses

Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.Social Widgets powered by AB-WebLog.com.