Skip to content


Czym kierować się przy wyborze obrączek ślubnych

Jak wybrać obrączki?

Wywiad z właścicielami firmy WĘC-Twój Jubiler przeprowadzony dla „Suflera Młodej Pary”
Kraków – Jesień 1999 r.

Sufler Młodej Pary:
Czy mogliby Panowie doradzić osobom chcącym wybrać dobre obrączki ślubne, na co przy wyborze powinni zwrócić szczególną uwagę ?

Węc – Twój Jubiler.
Pytaniem podstawowym jest zapewne – czym kierować się przy wyborze biżuterii ślubnej?
Mówiąc o biżuterii ślubnej mamy na myśli przede wszystkim obrączki i może na nich dzisiaj się skupimy. Otóż obrączki są biżuterią w stosunku do której kierujemy trochę inne wymagania niż w przypadku zwykłej biżuterii.

Zobacz obrączki klasyczne

S: Co to znaczy?

W: Złoto jest metalem miękkim. Większość biżuterii pełni zdobniczą funkcję – ma służyć podkreśleniu piękna, stylu czy cech charakteru osoby, która ją użytkuje. Z tego powodu podczas projektowania i wykonywania biżuterii na pierwszym planie stawia się względy estetyczne i wizualne. W następnej kolejności zwraca się uwagę na jej (biżuterii) praktyczność i trwałość! Przy tworzeniu obrączek kolejność ta wygląda nieco inaczej. Z założenia są noszone na co dzień i mają służyć wiele lat. Z tego powodu muszą oznaczać się o wiele większą trwałością i praktycznością w użytkowaniu.


S: Co w takim razie powinna zrobić para chcąca mieć obrączki trwałe i wykonane np. z dwóch kolorów złota?

W: Jeżeli zdecydujecie się na obrączki z dwóch kolorów złota, musicie się liczyć z tym, że w przyszłości przy każdej korekcie rozmiaru będzie podejmowane ryzyko ich uszkodzenia.
Po prostu dwa kolory złota można powiększać jedynie przez rozciąganie. W związku z tym wewnątrz obrączek powstają olbrzymie naprężenia, które w niektórych przypadkach mogą spowodować pęknięcie wyrobu.
Trzeba również wiedzieć, że każda korekta rozmiaru obrączek, nawet jeżeli nie nastąpi pęknięcie, może powodować ich delikatną deformację.

Zobacz obrączki wielokolorowe

S: A jeżeli dodatkowo zażyczyliby sobie na nich wzór?

W: Wtedy niestety niezbędny jest kompromis. Możecie mieć obrączki jakie Wam się podobają z tym, że dokonując wyboru powinniście zdawać sobie sprawę z konsekwencji na przyszłość decyzji, którą podejmiecie.
Dzięki świadomości zalet i wad jakie posiadają obrączki przez Was wybrane w przyszłości unika się niekiedy niemiłego rozczarowania.
Pewne jest jedno przy obrączkach z jednego koloru złota, grawerowanych na zewnątrz należy wybrać bezwzględnie obrączki bezszwowe. Niestety zewnętrzny wzór na nich będzie się ścierał i nawet najżarliwsze obiecywania sprzedawcy że “ten wzór się nie zetrze” tego nie zmienią. Może świadczyć to jedynie o jego ignorancji lub o chęci wprowadzenia klienta w błąd.

S: Jak się ustrzec przed takim postępowaniem sprzedawców?

W: Jak przy każdym zakupie należy porównać kilka ofert. Rzetelna firma potrafi nam wyjaśnić różnicę pomiędzy poszczególnymi modelami, ich zalety, ale również problemy które mogą się pojawić podczas ich użytkowania.

S: A jeżeli chcemy obrączki z białego złota ?

W: Określenie „białe złoto” jest nazwą handlową. W rzeczywistości barwa „białego złota” jest szara z lekkim zabarwieniem żółci. Jeżeli w noszonym wyrobie chcemy uzyskać barwę białą -metaliczną, staje się niestety niezbędne nałożenie na wyrób warstwy rodu. Jego powłoka jest trwała na odbarwienia chemiczne, jak również u większości osób nie powoduje uczuleń i zmian alergicznych. Jednakże rod się ściera i po pewnym czasie zewnętrzna warstwa obrączki staje się szara. Ze względu na wysokie koszty powtórne nałożenie rodu jest nieopłacalne. Można również wyrób wypolerować i pozostać przy kolorze szarym metalicznym (lekko żółtawym).

S: Dobrze. Kupiliśmy już obrączki i nagle okazuje się, że przed ślubem palce nam napuchły! Co wtedy zrobić?

W: Niestety często się zdarza, że pod wpływem stresu czy dużej zmiany temperatur palce puchną i obrączki nie chcą na nie wejść! Na szczęście nie jesteśmy już skazani ma bieganie po mieście i szukanie złotnika, który by nami zmienił rozmiary. Teraz każda szanująca się firma jubilerska przy zakupie obrączek zagwarantuje nam pisemnie bezpłatną korektę rozmiaru co najmniej do dnia ślubu, a niektóre nawet dłużej – tak abyśmy mogli przyzwyczaić się do nowej biżuterii.
Pamiętajmy jednak, że podstawą jest dobre zmierzenie rozmiaru, gdyż każda korekta, zwłaszcza w obrączkach grawerowanych i łączonych z kolorów, prowadzi niestety do pewnej deformacji!
Jest to nieunikniony efekt naprężeń występujących wewnątrz ściskanego lub rozszerzanego materiału z którego została wykonana obrączka.

S. Dziękujemy za rozmowę.
Mamy nadzieję, że dzięki tym kilku wyjaśnieniom wybór obrączek okaże się prostym i przyjemnym zajęciem.

Zobacz obrączki platynowe

Artykuł umieszczono za zgodą serwisu www.wec.com.pl

Posted in Jubiler.

Tagged with , .


0 Responses

Stay in touch with the conversation, subscribe to the RSS feed for comments on this post.Some HTML is OK

or, reply to this post via trackback.Social Widgets powered by AB-WebLog.com.